Leczenie przyszłych mam

Leczenie przyszłych mam


Kobietom ciężarnym zapewniamy specjalistyczną opiekę stomatologiczną, bowiem już w 6 tyg. życia płodowego powstają zawiązki ząbków naszych maleństw. Od samego początku mamy więc wpływ na to żeby nasze pociechy miały w przyszłości zdrowy uśmiech!!! Wbrew stereotypom podczas ciąży zęby można leczyć, a nawet jest to koniecznością. Rozwijający się stan zapalny jest groźny dla dziecka, poprzez oddziaływanie toksyn bakteryjnych na płód. Stan zdrowia jamy ustnej przyszłej mamy ma wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży. Szacuje się, że ok. 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową związane jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej przyszłej mamy.

Aby uchronić nasze maleństwo przed jakimikolwiek wadami konieczna jest profilaktyka i wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych jeszcze przed zajściem w ciążę. W pierwszym trymestrze ciąży nasilają się nudności i wymioty w wyniku czego dochodzi do spadku pH i uszkodzenia szkliwa oraz nasilenia próchnicy, a pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja ich rozpulchnieniu oraz krwawieniom, może wystąpić przykry zapach z ust. Nasilenie zmian próchnicowych w ciąży wynika głównie z zaniedbań higieny jamy ustnej, nasilonego łaknienia i częstego podjadania pokarmów wysokowęglowodanowych. Jest również związane z kwaśnym odczynem śliny w okresie ciąży oraz uszkodzeniem szkliwa w wyniku wymiotów ciężarnych.


Ciężarnej zaleca się:
  • wizyty kontrolne co 3 miesiące
  • tosowanie pasty z fluorem ale z małą ilością substancji ściernych
  • stosowanie związków wspomagających remineralizację
  • płukanie rozcieńczonym płynem do higieny jamy ustnej z zawartością fluoru
  • nie zaleca się mycia zębów szczoteczką bezpośrednio po wymiotach, gdyż nasila to uszkodzenia szkliwa
  • u kobiet tych wskazane jest również płukanie jamy ustnej 0,12% roztworem chlorheksydyny np. Corsodyl, Eludril przez 2 tyg, następnie stosowanie innych płynów nie zawierających alkoholu (meridol, periokin)
  • zwrócenie uwagi na dietę
  • stosowanie dodatkowych przyborów: nitek dentystycznych, wykałaczek, szczoteczek do języka itp.
  • w gabinecie dentystycznym ważne jest systematyczne wykonywanie higienizacji i fluoryzacji kontaktowej oraz lakierowanie zębów

Opinie

Oferta

Gabinet czynny:

od PON do PT od 8:00 do 20:00

Wybrane soboty od 9:00 do 14:00