Stomatologia dziecięca - kiedy pierwsza wizyta?

Stomatologia dziecięca - kiedy pierwsza wizyta?


Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, rodzice powinni przyprowadzić dziecko do stomatologa (6-12 miesiąc życia). To pierwszy kontakt maluszka z dentystą i odpowiednie podejście lekarza są najważniejsze! Istnieją dwie główne przyczyny lęku dziecka przed dentystą: bolesne doświadczenia z poprzednich wizyt lub obraz przekazany przez rodziców, utrwalający w dziecku przekonanie, że leczenie u stomatologa wiąże się z bólem.

Prawidłowe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz jej przebieg to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego. Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się młodych Pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. W gabinecie nie używamy zwrotów negatywnie kojarzących się. Na wszystko mamy śmieszne zamienniki: np. ssak-odkurzacz, turbina-szczoteczka z latarka, wypełnienie-plastelinka i wiele innych. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i miłym spędzeniem czasu. Na zakończenie pacjent wybiera sobie sam nagrodę za odwagę jako zachętę do kolejnych spotkań


Wizyty kontrolne co 3 miesiące

Rodzice powinni przyprowadzać swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 3 miesiące (o ile lekarz nie zdecyduje inaczej), ponieważ proces próchnicowy w zębach mlecznych, z uwagi na ich słabą mineralizację (cienka warstwa szkliwa), przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych.


Próchnica wczesna

Próchnica wczesna to poważny problem stomatologiczny wczesnego dzieciństwa. Rozpoczyna się w krótkim czasie po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych. Jest to wyjątkowo ostra postać próchnicy, która w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do znacznego zniszczenia tkanek zębów. Rodzice powinni bacznie obserwować uzębienie swoich dzieci. Jakiekolwiek niepokojące zmiany (przebarwienia, plamy) są wskazaniem do jak najpilniejszej konsultacji ze stomatologiem.


Edukacja rodziców

Badania nad procesem zasiedlania jamy ustnej przez bakterie wykazały, że pierwotnym źródłem zakażenia najczęściej są rodzice. Zły stan zdrowia jamy ustnej opiekunów (nie leczone, źle czyszczone zęby) znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy we wczesnych latach życia dziecka. Aby zminimalizować możliwość zakażenia niemowlaka (np. poprzez oblizywanie łyżeczki, dzielenie się posiłkiem itp.,) i zwiększyć jego szanse na uniknięcie próchnicy, zęby powinny wyleczyć wszystkie osoby stykające się z dzieckiem na co dzień. Najlepiej uczynić to jeszcze przed przyjściem dziecka na świat. Jeszcze przed wyrżnięciem zębów mlecznych należy regularnie przemywać buzię dziecka gazikiem zwilżonym łagodnym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą, wykonując jednocześnie masaż dziąseł. Przyzwyczajamy w ten sposób maleństwo do późniejszego mycia zębów i utrzymujemy higienę jamy ustnej. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby przecierać je zarówno od strony warg, jak i języka. Po pojawieniu się pierwszych ząbków należy rozpocząć mycie szczoteczką! Szczoteczki powinny być dostosowane do anatomii jamy ustnej dziecka (mała główka szczoteczki i miękkie włosie). Do czasu gdy nasza pociecha nie nauczy się wypluwać śliny szczotkujemy ząbki pastą bez fluoru. Po tym okresie wprowadzamy pasty przeznaczone dla dzieci ze względu na odpowiednią zawartość fluoru i akceptowane przez dzieci smaki.

Opinie

Oferta

Gabinet czynny:

od PON do PT od 8:00 do 20:00

Wybrane soboty od 9:00 do 14:00