LECZENIE Z UDZIAŁEM GAZU ROZWESELAJĄCEGO TO BEZSTRESOWE LECZENIE NAJMNIEJSZYCH POCIECH ORAZ KOMFORT ICH RODZICÓW.

LECZENIE Z UDZIAŁEM GAZU ROZWESELAJĄCEGO TO BEZSTRESOWE LECZENIE NAJMNIEJSZYCH POCIECH ORAZ KOMFORT ICH RODZICÓW.


Urządzenie w sposób całkowicie bezpieczny dozuje mieszaninę podtlenku azotu i tlenu, który uspokaja i rozluźnia pacjenta przed i w trakcie zabiegu, ułatwiając leczenie szczególnie najmniejszych pacjentów, ale także i dorosłych bojących się leczenia stomatologicznego. Gaz ten ma właściwości rozluźniające i uspokajające. Dzięki czemu lekarz spokojnie może znieczulić pacjenta i wykonać określony zabieg stomatologiczny.

Nie działa zwiotczająco na mięśnie. Podtlenek azotu pozwala utrzymać pełny kontakt z pacjentem. Przestaje działać bardzo szybko po zaprzestaniu podawania, przez co możliwe jest prowadzenie pojazdów mechanicznych przez pacjenta już 15 min. po zabiegu.

Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki (o zapachu truskawkowym, pomarańczowym czy bananowym) zakładanej na nos. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje to, że pacjent nie odczuwa ani strachu ani lęku. Bardzo często (szczególnie dzieci i młodzież) zaczynają śnić o bajecznych przygodach związanych z reguły z pływaniem, lataniem lub dryfowaniem w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Śniąc pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie.

Stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest, nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecaną dla dzieci !!!

Korzyści z zastosowania gazu rozweselającego najbardziej widoczne są w przypadku leczenia dzieci. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu zestresowanego dziecka, jest wprost trudna do uwierzenia. Większa cześć pacjentów nie obawia się już kolejnych wizyt u stomatologa.


Wskazania do zastosowania sedacji wziewnej N2O/O2:
 • Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem.
 • Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
 • Silny odruch wymiotny.
 • Nadpobudliwość nerwowa.
 • Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym.
 • Usuwanie złogów nazębnych.
 • Otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi.
 • Opracowywanie próchnicy początkowej.

Choroby w których wskazane jest użycie uspokojenia wziewnego jako metody z wyboru:
 • Astma - N2O nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta
 • Padaczka - zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
 • Choroby serca - brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Wskazania pulsoksymetru pokazują wtedy ok. 100%. Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu braku stresu.
 • Nadciśnienie krwi - Brak wpływu N2O na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu.
 • Hemofilia - dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą.

Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2:
 • Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożności górnych dróg oddechowych.
 • I trymestr ciąży.
 • Choroby psychiczne.
 • Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gratis.
 • Roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc.
 • Alkoholizm (szczególnie zaleczony).

Zalecenia dla osób chcących poddać się uspokojeniu gazem rozweselającym:
 • Należy bezwzględnie przestrzegać minimum 2 -godzinnego powstrzymania się od przyjmowania pokarmów przed zabiegiem.
 • Dzieci powinny przyjść z osobą dorosłą i pozostać pod nadzorem przez cały dzień po wykonanym zabiegu.
 • Nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu.
 • Nie zakładać ciasnych ubrań
 • Kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić.
 • Według piśmiennictwa po 30 minutach od zakończenia podawania gazu można prowadzić pojazdy mechaniczne, jednak ze względu na bezpieczeństwo zalecamy naszym pacjentom, aby w dniu wykonania sedacji nie prowadzili pojazdów mechanicznych.

Zachowanie się pacjenta w czasie sedacji:

Faza 1-umiarkowanego uspokojenia oraz słabego znieczulenia (5-25% N2O). Pacjent może odczuwać lekkie mrowienie palców, policzków, języka, pleców, głowy lub klatki piersiowej. Wyraźnie zauważalne jest odprężenie i uspokojenie się pacjenta oraz zmniejszenie strachu i napięcia nerwowego. Pacjent szybko i sprawnie reaguje na polecenia i odpowiada na pytania. Zmysły słuchu, dotyku oraz wzroku mogą być osłabione. A źrenice prawidłowo reagują na światło.


Faza 2-dysocjacji i częściowego znieczulenia (20-55% N2O):

Faza 2-dysocjacji i częściowego znieczulenia (20-55% N2O) - Pojawia się zjawisko dysocjacji - jest jednym z głównych elementów ułatwiających wykonanie zabiegu. Dysocjacja jest niezwykłym stanem, który objawia się jako mniej lub bardziej głębokie oddzielenie się świadomości pacjenta od otaczającej go rzeczywistości. Pacjent ma świadomość z miejsca, w którym się znajduje oraz czynności wykonywanych przez lekarza stomatologa, ale wszystko wydaje mu się bardzo odległe. Nie ma ochoty na przeciwstawianie się czemukolwiek, tym bardziej, że przebywanie w stanie uspokojenia jest bardzo przyjemne. Zaawansowane stany dysocjacji powodują powstanie bardzo plastycznych halucynacji, przypominających marzenia senne. Dlatego też pacjenci są wtedy spokojni i odprężeni psychicznie. Uczucie mrowienia różnych części ciała nasila się. Częstość zamykania powiek zmniejsza się. Kontakt z pacjentem i dialog jest wciąż utrzymany. Odpowiedzi na pytania mogą pojawiać się z opóźnieniem lub bez związku z pytaniem. Pojawiają się marzenia senne - dotyczy to szczególnie dzieci. Dorośli nie tracą tak łatwo kontroli nad swoim stanem. Wskazane jest sugerowanie treści tych snów. Uczucie pływania, latania lub dryfowania w wodzie, powietrzu, chmurach lub kosmosie. Oznacza, to że można zakończyć dalsze zwiększanie stężenia i pozostawić N2O na uzyskanym poziomie. Występuje częściowa amnezja - pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie. Pamięta jedynie sen, którego treść może opowiedzieć tuż po zabiegu. Pacjent może również odczuwać stan podobny do upojenia alkoholowego. W tej fazie następuje wyraźne osłabienie wrażliwości na ból, np. na nakłucie igłą. Fizyczne odprężenie charakteryzuje się rozluźnieniem mięśniowym, objawiającym się swobodnym ułożeniem kończyn górnych i dolnych. Najważniejszym objawem, determinującym utrzymanie pacjenta w fazie dysocjacji jest szerokie otwarcie ust na życzenie lekarza stomatologa (objaw Langa). Świadczy to o zachowaniu świadomości u pacjenta. Odruch kaszlowy w pełni sprawny. Faza 3-całkowitej bezbolesności (50-70% N2O) Charakteryzuje się znacznym pogłębieniem wyżej opisanych objawów. Często występuje całkowita amnezja. Odruch kaszlowy zostaje nieznacznie osłabiony. Objaw otwarcia ust na życzenie jest wciąż podstawowym kontrolowanym objawem.

Opinie

Oferta

Gabinet czynny:

od PON do PT od 8:00 do 20:00

Wybrane soboty od 9:00 do 14:00